مشخصات لوله
لوله چیست؟

لوله تیوب خالی است كه برای انتقال محصولات و همچنین فشار به كار می رود. محصولات عبارتند از سیال، گاز فاضلاب، پودرها‍‌، دانه های ریز و یا خیلی ریز و یا خیلی چیزهای دیگر. فشار نیز قدرت هیدرولیكی است ما معمولا هنگامی به تیوب لوله اتلاق می كنیم كه برای خطوط لوله بكار می رود. اما این تعریف به طور كلی هر چیزی را برای كاربرد مشابه با آنچه گفته شد در بر می گیرد. لوله یک تیوب است با سطح مقطع دایره ای شکل که با الزامات ابعادی یکی از استانداردهای ابعادی لوله مانند استانداردهای زیر تطابق داشته باشد.

ASME B36.10M Welded and Seamless Wrought Steel Pipe

ASME B36.19M Stainless Steel Pipe

لوله ها معمولا توسط قطر خارجی و ضخامت دیواره مشخص می شوند و جهت معرفی کامل مشخصات یک لوله موارد زیر می بایست بیان شود:
- سایز
- ضخامت
- جنس
- استاندارد ساخت
- روش تولید
- آرایش انتهای لوله
- پوشش
- طول لوله


جنس لوله ها عمدتا شامل فولادهای کربن استیل، فولادهای زنگ نزن، فولادهای آلیاژی، پایه مس، پایه آلومینیوم، برنجها، پایه نیکل و مواد پلیمیری می باشد.

مشخصات لوله

1 . سایز لوله ها - pipe size

جهت بازرسی لوله آشنایی با نحوه بیان سایز لوله الزامیست. در ابتدا یک سیستم نامگذاری اولیه بنام iron pipe size IPS برای سایز لوله ها استفاده می شد. در این سیستم اولیه لوله ها طبق سایز تقریبی داخلی بر حسب اینچ نامگذاری می شدند مانند IPS6 که بیانگر یک لوله با سایز داخلی تقریبی 6اینچ یود لذا مصرف کنندگان لوله لوله ها را به صورت 2اینچ ، 4اینچ، 18 اینچ و نظیر آن نام بردند در ابتدا لوله ها با یک ضخامت مشخص تولید می شدند که بعدا تحت عنوان STANDARD – STD و STANDARD WEIGHT – STD.W نام گرفت و قطر خارجی لوله ها استاندارد شد.
با توجه به استفاده از سیالهای با فشار بیشتر در صنایع، لوله ها نیز با ضخامت بالاتری ساخته شدند و اصطلاح های استاندارد EXTRA STRONG – XS یا همان EXTRA HEAVY – XH ایجاد شد و با افزایش فشار سیالها به همین ترتیب DOUBLE EXTRA STRONG – XXS یا همان DOUBLE EXTRA HEAVY – XXH خلق و قطر خارجی لوله ها که قبلا استاندارد شده بود بدون تغییر ماند لذا با افزایش ضخامت لوله ها قطر داخلی لوله ها کاهش یافت.
با گسترش علم متالورژی و کشف آلیازهای مختلف مهندسی دستیابی به استحکام لازم با ضخامت های کمتر میسر و منجر جایگزینی یک متد جدید در مشخص کردن سایز و ضخامت لوله ها بنام nominal pipe size – NPS شد که در این متد واژه SCH جهت بیان ضخامت لوله ها استفاده می گردد.
NPS یک متد فاقد قاعده ابعادی یا DIMENSIONLESS می باشد به این معنا که NPS 2 بیانگر لوله ای است که سایز تقریبی آن 2اینچ می باشد و این لوله با قطر اسمی 2ا ینچ دارای قطر خارجی حقیقی ACTUAL برابر با 2.375 اینچ است. البته روابطی در این متد بین قطر اسمی و حقیقی لوله ها وجود دارد بطور مثال:
در سایزهای اسمی کوجکتر مساوی NPS 12 قطر حقیقی از قطر اسمی بزرگتر است.

pipe size tc 01

pipe size tc 02

و در سایزهای بزرگتر و مساوی 14 قطر اسمی و حقیقی لوله ها با هم برابر می شوند.

pipe size tc 03

جهت بررسی سایز و قطر اسمی می بایست به استاندارد ASME B36.10 و ASME B36.19 مراجعه نمود ضمنا هندبوک TC اطلاعات بسیار مفیدی را در زمینه لوله ها در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.
ما تا اینجا به بیان سیستمهای نامگذاری IPS , NPS پرداختیم و حال نوبت آن است که با سیستم نامگذاری DIAMETER NOMINAL – DN که یک سیستم متریک و ISO می باشد آشنا شویم.
DN هم مانند NPS یک سیستم فاقد قاعده ابعادی یا DIMENSIONLESS می باشد که توسط International Standards Organization – ISO توسعه یافته است و جهت بیان سایز لوله از یک عدد استفاده می گردد در زیر روابط بین NPS , DN آورده شده است.

pipe size chart

• در جدول بالا که از هندبوک MCGRAW-HILL اقتباس شده است سایز ¾ می بایست با عدد 3/8 جایگزین گردد که یک اشتباه تایپی در هندبوک مذکور می باشد.
در سایزهای NPS 1 & 2 و سایزهای بزرگتر مساوی NPS4 می توان گفت که DN برابر است با  NPSx25 کارشناسان عزیز می بایست سایزهای اصلی را ملکه ذهن داشته باشند. با تکرار مکرر، هر یک از دوستان می توانند روابطی را در ذهن خود حک کنند یکی از روابط بطور مثال در زیر آورده شده است.

• سر انگشتی:


NPS-A :


1و2و3و4و5و6
بعد از 6 دوتا دوتا افزایش داریم تا 44 پس
8و10و12و14و16و...و44
از 44 تا 80 چهارتا چهارتا افزایش داریم پس
48و52و56و...و80


DN-B :


6-8-10
15-20-25
32-40
65-50
80-90
جهت حفظ کردن این اعداد داریم:


1=25
¼=8
½=15


پس


1 ¼ = 25+8
1 ½ = 25+15
2 ½ = 50 + 15


NPS 3 & 3 ½ بی قاعده و برابر 80 و 90
پس داریم
6-8-10-15-20-25-32-40-50-65-80-90
در مورد سایزهای بزرگتر مساوی NPS4 هم که داریم


DN=25 X NPS

نکته :
1. در مکاتبات و نقشه ها استفاده از سیستم نامگذاری NPS رایج تر است.
2. لوله سایز NPS 22 منسوخ شده است و در بازار یافت نمی شود.
3. لوله سایز NPS 5 کاربرد ندارد.
4. لوله سایزهای NPS 3 ½ , 2 ½ , 1 ½ , 1 ¼ , 1/8 , ¼ , 3/8 بسیار کم کاربرد هستند.
5. در پایپینگ سایز لوله ها از NPS ½ شروع می شود.
6. روش صحیح بیان سایز لوله بصورت NPS 4 و یا DN 50 می باشد و لذا "NPS4  و یا DN 50mm اشتباه است.
7. سایزهای لوله 1/8 , ¼ , 3/8 , ½ معمولا جهت خطوط INSTRUMENT – ابزار دقیق کاربرد کارند.
8. سایز لوله ½ جهت STEAM TRACING بسیار پرکاربرد می باشد.
9. توجه داشته باشید که در سایزهای مختلف OD هرگز تغییر نمی کند و تغییر در ضخامت با تغییر در قطر داخلی همراه می باشد.
10. توجه داشته باشید که عدد DN و OD با هم یکسان نمی باشند. بطور مثال همانگونه که در جداول بالا آورده شده است لوله DN 150 دارای OD برابر با 168.3 میلی متر می باشد.
11. طبق توضیحات ارائه شده در پاراگراف 2 از استاندارد ASME B36.10- 2015 تا سایز NPS 12 به شکل تقریبی - و نه دقیقا – ID برابر است با قطر اسمی لوله:

 pipe size b36.10

 pipe size sketch

استانداردها و هندبوکهای مهم در زمینه سایز لوله عبارتند از:

  • ASME B36.10M Welded and Seamless Wrought Steel Pipe
  • ASME B36.19M Stainless Steel Pipe
  • API 5L
  • TC HANDBOOK

2. ضخامت لوله - Pipe Wall Thickness
جهت بازرسی لوله آشنایی با روشهای بیان ضخامت لوله الزامیست . روشهای متفاوتی جهت بیان ضخامت جداره لوله وجود دارد که در ادامه به بیان مهمترین متدهای بیان ضخامت لوله می پردازیم که شامل سه متد اصلی می باشد :


I. American National Institute – ANSI : Schedule Numbers
II. ASME And ASTM : Manufactures Weights
III. API : 5L


2 . 1 بیان ضخامت لوله توسط عدد اسکجوال:ANSI


عدد اسکجوال schedule شامل اعداد زیر می باشد:
5-5s-10-10s20-20s-30-40-40s-80-80s-100-120-140-160
حرف S بیانگر اسکجوال مربوط به لوله های استینلس استیل مطابق با ASME B 36.19 می باشد و هنگام بیان عدد schedule برای استینلس استیل ها می بایست بعد از schedule از سیمبل S استفاده شود .
لوله های کربن استیل و استینلس استیل ممکن است در اسکجوال یکسان دارای ضخامت متفاوت باشند لذا مراجعه به استاندارد هر یک بشکل جداگانه الزامیست.


ASME B36.10M Welded and Seamless Wrought Steel Pipe
ASME B36.19M Stainless Steel Pipe


عدد اسکجوال schedule بیانگر مقدار تقریبی 1000 P/S می باشد هنگامیکه P فشار سرویس و S تنش مجاز متریال در دمای سرویس می باشد –برحسب PSI. هرچه عدد اسکجوال بزرگتر باشد آنگاه ضخامت لوله هم بیشتر خواهد شد.
افزایش فشار و دما باعث افزایش اسکجوال و ضخامت لازم خواهد شد.
در لوله های سایز NPS 12 تا NPS 24 رده وزنی STD دارای ضخامت ثابت و برابر با 9.35 mm می باشد.
تمامی سایزها تمامی اسکجوال ها را ندارند و برخی از سایزها فاقد برخی اسکجوال ها می باشند.
ASME B36.19 Stainless Steel Pipe تمامی سایزها را پوشش نمی دهد لذا در سایزهایی که بیان نشده است از استاندارد ASME B36.10 استفاده می شود.
 

2 . 2  بیان ضخامت لوله توسط بیان رده وزنی Manufactures Weights :


یکی دیگر از راه های بیان ضخامت لوله بیان Manufactures Weights یا همان رده وزنی است. در ابتدا لوله ها با یک ضخامت مشخص تولید می شدند که بعدا تحت عنوان STANDARD – STD و STANDARD WEIGHT – STD.W نام گرفت و قطر خارجی لوله ها استاندارد شد.
با توجه به استفاده از سیالهای با فشار بیشتر در صنایع، لوله ها نیز با ضخامت بالاتری ساخته شدند و اصطلاح های استاندارد EXTRA STRONG – XS یا همان EXTRA HEAVY – XH ایجاد شد و با افزایش فشار سیالها به همین ترتیب DOUBLE EXTRA STRONG – XXS یا همان DOUBLE EXTRA HEAVY – XXH خلق و قطر خارجی لوله ها که قبلا استاندارد شده بود بدون تغییر ماند لذا با افزایش ضخامت لوله ها قطر داخلی لوله ها کاهش یافت.
در زیر بخشی از جداول مربوط به ضخامت سایز لوله ها مطابق با استاندارد ASME B36.10 از هندبوک TC به عنوان نمونه آورده شده است. عزیزان کارشناس می بایست نسبت به استاندارد های نام برده شده و هندبوک TC تسلط کامل داشته باشند.

PIPE SIZE TABLE TITLE TCPIPE SIZE TABLE 1 TC

PIPE SIZE TABLE 2 TC

PIPE SIZE TABLE 3 TC

PIPE SIZE TABLE 4 TC

PIPE SIZE TABLE 5 TC

PIPE SIZE TABLE 6 TC

PIPE SIZE TABLE 7 TC

PIPE SIZE TABLE 8 TC

PIPE SIZE TABLE 9 TC

PIPE SIZE TABLE 9 TC

PIPE SIZE TABLE 10 TC

PIPE SIZE TABLE 11 TC

2 . 3 . بیان ضخات لوله توسط استاندارد API – 5L :


یکی دیگر از روشهای بیان ضخامت لوله استفاده از API SPECIFICATION 5L می باشد. در این روش در بازه های سایزهای مشخص ضخامتهای مورد تایید بیان شده است و نیز سایزها و ضخامتهای استاندارد شده API SPECIFICATION 5L در ASME B36.10 ذکر شده است به این صورت که ضخامتهایی که برای آنها SCH و یا رده وزنی تعریف نشده است همگی سایزهای استاندارد شده جهت کاربرد در API SPECIFICATION 5L می باشد.
این لوله ها عمدتا کاربرد PIPE LINE دارند.
نکته:
- تا سایز 10رده وزنی STD با SCH 40 برابر می باشد.
- تا سایز 8 رده وزنی XS با SCH 80 برابر می باشد.
- رده وزنی XXS با هیچ عدد SCH همخوانی ندارد. و اینکه الزاما با SCH 160 مقایسه می گردد یک اشتباه است. رده وزنی XXS حداکثر تا سایز NPS12 موجود است.
- SCH160 حد اکثر تا سایز NPS24 موجود است.
- SCH حد اکثر تا سایز NPS 36 کاربرد دارد و در سایزهای بزرگتر SCH بیان نمی گردد.
- در سایزهای بین NPS 36 تا NPS 48 فقط لوله در رده وزنی STD و XS و API موجود است.
- در نسخه های قدیمی تر API SPECIFICATION 5L جدول سایزهای استاندارد در خود مدرک آورده می شد.
با توجه به اهمیت TC HANDBOOK تصویر بخشهای مختلف این کتاب در زیر آورده شده است و لازم است فصل های مختلف این کتاب را حضور ذهن داشته باشیم.

TC HANDBOOK CHAPTERS

روشهای دیگر بیان ضخامت جداره لوله:


- Piping Class Ratings Based on ASME B16.5
- NFPA Ratings
- AWWA Ratings
- Specific or Unique Rating
- Manufacturer’s Rating
- Dual Ratings

3 . مشخصات لوله – جنس لوله


انتخاب جنس لوله در یک سیستم پایپینگ یکی از وظایف اصلی piping material engineer می باشد که می بایست مطابق با شرایط سرویس و کد مربوطه انجام شود و همچنین از مهمترین مهارتهایی است که باید توسط یک مهندس پایپینگ و بازرس پایپینگ کسب گردد. دراینجا هدف ارائه اطلاعات در مورد نوع متریال بکار رفته در لوله ها به عنوان یکی از ویژگی های لوله می باشد که می بایست توسط کارشناس کنترل کیفیت piping بازرسی و کنترل گردد و لذا وارد مباحث مربوط به انتخاب متریال پایپینگ نمی شویم.
در ابتدا می بایست با انواع متریال لوله آشنا شویم. جهت سهولت ورود به موضوع در ابتدا لوله ها را بشکل کلی به دو گروه بزرگ و اصلی فلزی و غیر فلزی بخش بندی می کنیم. و سپس به بیان گروه های اصلی و استانداردهای پرکاربرد متریال می پردازیم.


- Metallic pipes
- Non-metallic pipes

3 . 1 . لوله های فلزی


در عمده موارد انتخاب جنس لوله ها از میان لوله های فلزی انجام می شود و عمده متریال مورد کاربرد در حال حاضر از این گروه می باشد. لوله های فلزی شامل دو گروه عمده آهنی و غیر آهنی می باشد.
گروه آهنی ها شامل کربن استیل – استینلس استیل و لوله های آلیاژی پایه آهنی می باشند.
گروه غیر فلزی شامل نیکل ، مس ، زیرکونیم ، تیتانیوم و آلیاژهای آنها و نیز آلیاژهای پایه آلومینیوم می باشد.


3 . 2 . لوله های غیرفلزی


لوله های غیر فلزی شامل دو گروه عمده Thermoplastic و Thermosetting می باشد.
Thermoplastic ها شامل Polyvinyl Chloride (PVC) - Polyethylene (PE) - Polypropylene (PP) - Polytetrafluoroethylene (PTFE) - ... می باشد که با تغییر دما خواص آنها تغییر می کند.

Thermosetting ها گروهی از متریالهای غیر فلزی الاستومر و یا پلاستیکی می باشند که در دمایی مشخص CURE یا SET شده اند مانند متریال Epoxy, Polyester, Phenolic . لوله های ساخته شده توسط این رزینها معمولا Fiber-Reinforced نوع E-Type Glass می باشد.
نحوه ساخت به این شکل است که یک رزین را داخل یک ظرف ریخته می شود و توسط الیاف تقویت می گردد.

جنس لوله

 

3 . 3 . آشنایی با سیستمهای نامگذاری متریال


3 . 3 . 1 . ASTM
بخش عمده متریالهای مورد استفاده در صنایع را متریالهای ASTM تشکیل می دهد لذا آشنایی با این گروه از متریال ها اجباری و الزامیست.
متریال ها و متدهای تست آنها در ASTM به 15 گروه – SECTION - بخش بندی می شوند و سپس هر گروه به VOLUME های زیر مجموعه خود تقسیم می گردد.

 

Section 01. Iron and Steel Products
01.01. Steel piping, tubing, fittings.
01.02. Ferrous castings, ferroalloys.
01.03. Steel—plate, sheet, strip, wire; stainless steel bar.
01.04. Steel—structural, reinforcing, pressure vessel, railway.
01.05. Steel—bars, forgings, bearing, chain, springs.
01.06. Coated steel products.
01.07. Ships and marine technology.
01.08. Fasteners, rolling element bearings.

Section 02. Nonferrous-Metal Products
02.01. Copper and copper alloys.
02.02. Aluminium and magnesium alloys.
02.03. Electrical conductors.
02.04. Nonferrous Metals—nickel, cobalt, lead, tin, zinc, cadmium, precious,
reactive, refractory metals and alloys; materials for thermostats, electrical
heating and resistance contacts, and connectors.
02.05. Metallic and inorganic coatings, metal powders, sintered P/M
structural parts.

Section 03. Metals, Test Methods, and Analytical Procedures
03.01. Metals mechanical testing, elevated and low-temperature tests,
metallography.
03.02. Wear and erosion, metal corrosion.
03.03. Nondestructive testing.
03.04. Magnetic properties.
03.05. Analytical chemistry for metals, ores, and related materials (I): E 32
to E 1724.
03.06. Analytical chemistry for metals, ores, and related materials (II):
E 1763 to latest, molecular spectroscopy, surface analysis.

Sections Not Relevant. The following sections are not relevant to the
petrochemical industry:

Section 04. Construction.
Section 05. Petroleum products, lubricants, and fossil fuels.
Section 07. Textiles.
Section 08. Plastics.
Section 09. Rubber.
Section 10. Electrical insulation and electronics.
Section 11. Water and environmental technology.
Section 12. Nuclear, solar, and geothermal energy.
Section 13. Medical devices and services.
Section 14. General methods and instrumentation.
Section 15. General products, chemical specialties, and end-use products.

تمامی متریالهای ASTM شامل یک حرف پیشوند Prefix می باشند و بعد از آن Sequential Number و سال رویژن آورده می شود بطور مثال ASTM A53 A 53M-12 .


A = prefix.
105 = sequential number.
M means that this specification carries metric units.
02 = 2002, the year of the latest version.
Official title = Standard Specification for Carbon Steel Forgings for Piping
Applications


حروف پیشوند ASTM شامل A, B, C, D, E, F, G, PS, WK می باشد و عمده کاربرد PIPING محدود به A, B, C, D, E می باشد.
 

سیستمهای نامگذاری ASTM1- نشان دهنده نوع ماده است. A یعنی فلزات آهنی، B فلزات غیر آهنی، C سرامیک - بتن و.... مثال A 36 فولاد ساده کربنی
2- می تواند عدد 1 تا 4 رقمی باشد. فقط شمارنده است و از آن هیچ اطلاعاتی بدست نمی آید. مثال A 36 فولاد ساده کربنی ورق . A 105 فولاد ساده کربنی فورج یا لوله
3- M نشان دهنده اینست که استاندارد متریک را هم نشان می دهد.
4- عدد بعد از خط تیره نشان دهنده سال ابداع ماده یا آخرین بازنگری و ویرایش آن است. مثال A 36M - 97 آخرین بازنگری سال 1997 بوده.
5- می تواند حروف a, b, ... باشد که نشان دهنده تعداد بازنگری در آن سال بوده است. مثال A 36M - 97b بیان می کند که در سال 97، 2 بار (a,b) بازنگری صورت گرفته.
6- بالانویس e (اپسیلن) نشان دهنده اینست که در آخرین بازنگری تغییرات سر تیتری صورت گرفته مثال Note e1: جدول 2 در سال 99 بصورت سرتیتر تصحیح گردیده.

General ASTM Classifications
A. Ferrous Metals
B. Nonferrous Metals
C. Cementitious, Ceramic, Concrete, and Masonry Materials
D. Miscellaneous Materials
E. Miscellaneous Subjects
F. Materials for Specific Applications
G. Corrosion, Deterioration, and Degradation of Materials
H. Joint Committee and District Recipients

یک استاندارد ASTM بشکل عمومی الزامات زیر را بیان می کند:


- Chemical requirements (the significant chemicals used in the production
and the volumes).
- Mechanical requirements (yield, tensile strength, elongation, hardness).
- Method of manufacture.
- Heat treatment.
- Weld repairs.
- Tolerances.
- Certification.
- Markings


اگر الزامات متریال پس از نمونه گیری، مطابق استاندارد مربوطه تایید شد آنگاه متریال مطابق با نیازهای طراحی بوده و می توان از آن استفاده کرد.
ASTM پرکاربرد ترین سیستم نامگذاری و بیان ویژگی های متریال مورد استفاده در PIPING می باشد ولیکن آشنایی با سیستمهای نامگذاری زیر هم الزامیست:

 

3 . 3 . 2 . Unified Numbering System


A00001 to A99999 Aluminum and aluminum alloys
C00001 to C99999 Copper and copper alloys
D00001 to D99999 Specified mechanical property steels
E00001 to E99999 Rare earth and rare-earth-like metals and alloys
F00001 to F99999 Cast irons
G00001 to G99999 AISI and SAE carbon and alloy steels (except tool
steels)
H00001 to H99999 AISI and SAE H-steels
J00001 to J99999 Cast steels (except tool steels)
K00001 to K99999 Miscellaneous steels and ferrous alloys
L00001 to L99999 Low-melting metals and alloys
M00001 to M99999 Miscellaneous nonferrous metals and alloys
N00001 to N99999 Nickel and nickel alloys
P00001 to P99999 Precious metals and alloys
R00001 to R99999 Reactive and refractory metals and alloys
S00001 to S99999 Heat and corrosion resistant (stainless) steels
T00001 to T99999 Tool steels, wrought and cast
W00001 to W99999 Welding filler metals
Z00001 to Z99999 Zinc and zinc alloys


- نکته:
آلیاژهای مهندسی از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند و بعضا اشاره دقیق به آلیاژ مورد نیاز می باشد. UNS یک استاندارد نیست زیرا به متد ساخت اشاره ندارد بلکه صرفا جهت اشاره دقیق به ترکیب آنالیز شیمیایی متریال بکار می رود.

 

3 . 3 . 3 . SAE-AISI System


در این روش از چهار عدد جهت نامگذاری فولادهای کربنی و کم آلیاژ استفاده می شود که به آنالیز دقیق شیمیایی متریال اشاره می کند. گروه SAE – AISI 1XXX گروه کربن استیل ها بوده و الباقی آلیاژها نیز به شرح زیر می باشد.


2 - Nickel steels;
3 - Nickel-chromium steels;
4 - Molybdenum steels;
5 - Chromium steels;
6 - Chromium-vanadium steels;
7 - Tungsten-chromium steels;
9 - Silicon-manganese steels.

 

The SAE/AISI steel numbering designation system

Carbon steels

10XX

Plain carbon, Mn 1.00% max

11XX

Resulfurized free machining

12XX

Resulfurized/rephosphorized free machining

15XX

Plain carbon, Mn 1.00-1.65%

Manganese steels

13XX

Mn 1.75%

Nickel steels

23XX

Ni 3.50%

25XX

Ni 5.00%

Nickel-chromium steels

31XX

Ni 1.25%, Cr 0.65-0.80%

32XX

Ni 1.75%, Cr 1.07%

33XX

Ni 3.50%, Cr 1.50-1.57%

34XX

Ni 3.00%, Cr 0.77%

Molybdenum steels

40XX

Mo 0.20-0.25%

44XX

Mo 0.40-0.52%

Chromium-molybdenum steels

41XX

Cr 0.50-0.95%, Mo 0.12-0.30%

Nickel-chromium-molybdenum steels

43XX

Ni 1.82%, Cr 0.50-0.80%, Mo 0.25%

47XX

Ni 1.05%, Cr 0.45%, Mo 0.20-0.35%

Nickel-molybdenum steels

46XX

Ni 0.85-1.82%, Mo 0.20-0.25%

48XX

Ni 3.50%, Mo 0.25%

Chromium steels

50XX

Cr 0.27-0.65%

51XX

Cr 0.80-1.05%

50XXX

Cr 0.50%, C 1.00% min

51XXX

Cr 1.02%, C 1.00% min

52XXX

Cr 1.45%, C 1.00% min

Chromium-vanadium steels

61XX

Cr 0.60-0.95%, V 0.10-0.015%

Tungsten-chromium steels

72XX

W 1.75%, Cr 0.75%

Nickel-chromium-molybdenum steels

81XX

Ni 0.30%, Cr 0.40%, Mo 0.12%

86XX

Ni 0.55%, Cr 0.50%, Mo 0.20%

87XX

Ni 0.55%, Cr 0.50%, Mo 0.25%

88XX

Ni 0.55%, Cr 0.50%, Mo 0.35%

Silicon-manganese steels

92XX

Si 1.40-2.00%, Mn 0.65-0.85%, Cr 0-0.65%

Nickel-chromium-molybdenum steels

93XX

Ni 3.25%, Cr 1.20%, Mo 0.12%

94XX

Ni 0.45%, Cr 0.40%, Mo 0.12%

97XX

Ni 0.55%, Cr 0.20%, Mo 0.20%

98XX

Ni 1.00%, Cr 0.80%, Mo 0.25%

 

بعد از آشنایی با سیستمهای نامگذاری متریالها نوبت آن است که با متریال پرکاربرد لوله ها در PIPING آشنا شویم. جدول زیر از هندیوک TC بیانگر لوله های پرکاربرد C.S و A.S می باشد:

 

PIPE MATERIALS TC

جهت متریال S.S.T هم می توان به ASTM A312 , ASTM A790 اشاره کرد.
• متریالهای API 5L نیز در گرید های مختلف در PIPE LINE بسیار پرکاربرد است.

 

 

 کلید واژه : لوله - مشخصات لوله - سایز لوله - ضخامت لوله - جنس لوله - استاندارد لوله - روش تولید لوله - آرایش انتهای لوله - پوشش لوله - طول لوله - لوله آهنی - لوله چیست؟ - لوله فلزی - نام دیگر لوله - دوره بازرسی پایپینگ - دوره های بازرسی فنی - پایپینگ - PIPING